Пристрій для розряду акумуляторів своїми руками, використовуючи галогенні лампи
15.05.2024
Ми покажемо вам, як легко зробити пристрій для розрядки акумуляторів своїми руками, використовуючи галогенні лампочки. Цей пристрій може працювати з 2S, 3S, 4S, 5S і 6S LiPo акумуляторами. Використання галогенних ламп - це ефективний метод розрядки LiPo акумуляторів, як для зберігання, так і для утилізації.
Як користуватися
Просто підключіть акумулятор до пристрою і поставте його в пожежобезпечне місце.
Якщо ви розряджаєте акумулятор для зберігання, уважно стежте за напругою батареї. Коли напруга впаде до 3,85 В на елемент, від'єднайте батарею від мережі. Елементи можуть бути не збалансовані і потребувати подальшого балансування за допомогою зарядного пристрою в режимі storage.
Якщо ви розряджаєте акумулятор для утилізації, залиште його підключеним до пристрою, доки не згасне індикатор, що вказує на те, що розряд припинився. Зверніть увагу, що галогенні лампи мають напругу відсікання( cutoff) від 1 до 2 В, тобто вони не розряджають акумулятор повністю.
Якщо залишилося трохи заряду, можна просто підключити його до силового резистора, щоб знизити напругу до нуля, це не займе багато часу. Нарешті, перед утилізацією акумулятора ретельно закоротіть позитивний і негативний виводи акумулятора в пожежобезпечному місці.
Цей метод може повністю розрядити заряджену 4S 1500mAh LiPo батарею менш ніж за годину.
Принципова схема розрядника
Є опції для режимів розрядки 12В/24В:
12В для 2S/3S LiPo
24В для 4S і 6S
Максимальна напруга 6S LiPo становить 25,2 В, що вище, ніж 24 В, але для коротких періодів часу цього має бути достатньо, тим більше, якщо ви часто розряджаєте напівпорожні акумулятори.
Наприклад, деякі галогенні лампи мають потужність 20 Вт, тому при напрузі 12 В кожна з них буде споживати 1,67 А струму. При паралельному підключенні 3 лампочок загальний струм споживання складе близько 5 А, що теоретично розрядить батарею 3S ємністю 2000 мАг всього за 24 хвилини. Однак, коли напруга батареї падає, споживаний струм зменшується, і розрядка триватиме довше, ніж 24 хвилини.
Необхідні деталі
Інструкція є доволі простою, тому все разом обійдеться вам недорого.
- Галогенні лампи 12В 20Вт x 6
- 3-контактні гвинтові клеми для друкованих плат x 4
- Дошка для прототипування x 1
- Два довгих електричних дроти, придатних для розрядного струму
- Роз'єми XT60 мама та папа x 1
- Штекер 3,5 мм "bullet" x 1 (можна встановити XT60)
- Тумблер увімкнення/вимкнення x 1 (додатково)
Побудова розрядника для акумуляторів
Гвинтові клеми друкованої плати
Ви можете припаяти лампочки безпосередньо до друкованої плати, але ми радимо надати перевагу використанню гвинтових клем для полегшення заміни лампочок у разі потреби( хоча вони можуть слугувати вам доволі довго). Вони також потенційно дозволяють підключати різні типи електричних навантажень, наприклад, потужні резистори, що робить його більш універсальним пристроєм.
Переконайтеся, що ви додали достатньо припою, щоб впоратися з великим струмом.
Перемикач режиму розрядки 12В/24В
Лампочки розраховані на 12В, тому для розрядки батареї ємністю 4S або вище потрібно з'єднати ці лампочки послідовно, фактично подвоївши номінальну напругу до 24В.
Ось чому ми радимо використовувати 3,5-мм роз'єм, який діє як "перемикач режимів"(mode switch). Ви можете використовувати його для підключення або тільки першого ряду лампочок для розрядки 2S-3S LiPo (3 лампочки, з'єднані послідовно), або для двох рядів лампочок, з'єднаних паралельно, для розрядки 6S LiPo (по 3 лампочки в кожному ряді, всього 6 лампочок).
Вимикач і розрядні кабелі
Вимикач не є обов'язковим, оскільки ви можете вимкнути зарядний пристрій, просто від'єднавши акумулятор (або роз'єм ). Однак тумблер може бути зручнішим і безпечнішим, оскільки дозволяє швидко вимкнути пристрій в екстрених ситуаціях.
Якщо використовувати дуже довгі дроти, то ви зможете тримати батарею якомога далі від лампочок під час розрядки в разі пожежі.
Ці лампочки можуть сильно нагріватися! Я розглядаю можливість додати вентилятор зверху, щоб полегшити розсіювання тепла. Невеликий вентилятор зазвичай потребує 5В, що потребує понижуючого стабілізатора напруги, який отримує живлення від розрядженого акумулятора.
Також радимо нанести рідку ізоляційну стрічку на всі паяні з'єднання, щоб запобігти короткому замиканню.
Тестування
Протестовано пристрій з однією підключеною лампочкою.
Після ввімкнення лампочок був початковий стрибок струму 2,6 А, який швидко стабілізувався на рівні 1,6 А. Якщо швидко під'єднати лампочку знову, стрибок струму, здається, не відбувається знову, що є цікавим спостереженням.
Ці лампочки розраховані на 20 Вт. З батареєю на 11,9 В фактична споживана потужність становить 19 Вт, що трохи нижче, ніж очікувалося, але нічого страшного.
У режимі розрядки 24В (з використанням двох паралельних наборів лампочок) енергоспоживання знижується майже вдвічі, як і очікувалося. Тому після часткового розрядження акумулятора 4S або 6S до рівня нижче 12В рекомендується переключитися в режим розрядки 12В для більш ефективної розрядки.